kolmapäev, 29. juuni 2016

Sirgest varrukast/On straight sleeve

Lõppude lõpuks, lubatud postitus sirgest varrukast. Alguses tundub, et mis siin ikka, see on lihtne asi, korja silmused üles ja muudkui koo ringselt edasi.
Finally, the promised post on straight sleeve. In the beginning it seems that there is nothing special about it, it is a straightforward thing, just pick up stitches and knit away in the round. 
Siin on mitu asja. Kui kude on auguline, pitsimustriga, reljeefne, siis ehk ongi nii lihtne. Tõsi küll, patent ja poolpatent võib olla kapriisne ja nõuda teistsugust proportsiooni (s.o. üles korjata mitte 1 s iga 2 rea kohta, vaid midagi muud). Aga labasel koel on selline omadus, et ringsel kudumisel on koetihedus oluliselt erinev; enamikul on tihedam (kuigi tean üht inimest, kellel on vastupidine lugu). See toimub sellepärast, et me ei koo pahempidiseid silmuseid, pahempidine (vähemalt klassikaliselt kootud) on aga lõdvem, kui parempidine. Eriti oluline on, et varrukal on väike diameeter, seetõttu võib kude olla veel tihkem.
There are several things here. If the fabric is with eyelets, lace or textured pattern, then it may be straightforward indeed. Well, patent and half-patent may be moody and demand a different proportion for picking up stitches (not 1 st per 2 rows but something else). But stockinette has this feature that, when worked in the round, the gauge may be substantially different; the majority of knitters have a tighter gauge (although I know one person for whom it is vise versa). This happens because we do not work purl stitches and purl stitches (at least, if you use the classical ones) are looser than knit stitches. It is especially important that the sleeve has a small diameter and this may make the gauge even tighter.
Aga asi ei piirdu sellega. Kui varrukas on traditsiooniline, kaarega, siis arvestame, et labase parempidise koe jaoks on vaja jämedamat varrast (vähemalt 0,5 numbri võrra, mõnikord lausa 1 numbri võrra, oleneb lõngast). Kui aga varrukakaar puudub, siis tõmbab varrukas kogu käeaugu väiksemaks. See ongi see oluline seik madala õlajoone ja sirge varruka puhul. Seetõttu tuleb käeaugud kududa laiemaks kui muidu. Selga proovides võibki olla 3-4 cm laiem, kui muidu.
But this is not all. When you have a traditional sleeve with a cap, then you know you would need thicker neeldes for stockinette (at least 0.5 size up or sometimes even 1 size up, depends on the yarn). However, when the sleeve has no cap, the sleeve makes the armhole tighter. This is the important issue about low shoulderline and straigth sleeve. For this reason you have to knit wider armholes than otherwise. When you try on, it could be 3-4 cm wider than in general.
See on üks tellimus, puuvillane sviiter, üsna lai (ümbermõõt 120 cm). Lõng on Capri (G-B Wolle), 100 % puuvill, 50 g/155 m. Väga hea lõng, kahju ainult, et värvivalik jätab soovida. Vardad 3,5 mm ja 4 mm.
This is an order, a rather wide (circumference 120 cm) cotton sweater. The yarn is Capri (by G-B Wolle), 100 % cotton, 50 g/155 m. It is a very nice yarn, the only thing is that the colour choice is poor. Needles 3.5 and 4 mm.

Kommentaare ei ole: