Kolmapäev, 15. mai 2019

Uus algus/A new beginning

Vana tuttav mall, aga lõng on peenike mohäär + peenvillane. Muster on täitsa nähtav, kuigi võiks arvata, et peenike mohäär on pehme ja settõttu reljeefsed mustrid eriti ei paista.
An old familiar pattern but the yarn is different, thin mohair + laceweight wool. The stitch pattern has a nice definition, although one might think that thin mohair is too soft and due to that textured patterns are not visible.
Ülemisel pildil on proovilapid. Alumine on peaaegu mustast mohäärist, mida oli kodus võtta. Tahtsin vaadata, kas asi tötöab. Siis hankisin juba seda värvi lõnga, mida tellija soovis.
In the top pictures there are two swatches. The bottom swatch is from almost black mohair that I had at home. I wanted to see whether the pattern works. Then I bought mohair in the colour the customer wanted.
Siin pildil on seljatükk ja eistüki algus. Tegelikult on praeguseks juba rohkem kootud, varsti ühendan kaenla all. Sviiter läheb VARKKI poodi, vaatame, kuidas läheb.
Here you see the back piece and the beginning of the front piece. Actually, I have knitted more for now: I will join the back and the front quite soon. The sweater is supposed to be on sale at VARKKI store, we shall see how it turns out.

Kommentaare ei ole: