reede, 10. aprill 2015

Üks tõlgendus/An interpretation

Ühe ja sama õpetuse järgi võib teha erinevaid kudumeid. Tulemus sõltub paljudest asjadest, aga vist kõige olulisem on lõng. Praegu käib selle topi kooskudumine Ravelrys:
One can follow the same pattern and end up with different knits. The result depends on a variety of things but probably the choice of yarn is the most essential. Now we are knitting together this top on Ravelry:
Brendal on muud lõngad ja teised värvid, on hoopis teine meeleolu. Ta teeb midagi oma stiilis. Ta on lahkesti lubanud kasutada oma pilti:
Brenda has different yarns and different colours and the general mood is completely different. She i making something that agrees with her style. She has kindly allowed me to use her picture:
Võib teha nii, et kere on üht ja krae teist värvi, aga võib teha ka mitmevärvilise kere, kui meeldib. Ootan lõpptulemust!
You can knit the torso in one colour and the collar in another but you can also alternate colours in the torso part, if you like. I am looking forward for the final result!

2 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Thank you Anna - glad you like it!

Anna ütles ...

Brenda, thanks for the pics!