kolmapäev, 25. jaanuar 2017

Igav ei hakka/It is far from borring

Kudusin sviitri valmis, niisutasin. Huvitav, et vesi oli tumelilla, kuigi lõng on must. Aga pole viga. Kude avanes, koepind on ilus. Laotasin kuivama. Lõpuks selgus, et pikkusesse on veninud oma 10 cm või rohkem. Jõudsin alt ära harutada, nüüd tuleb veel lühendada varrukat.
I finished the sweater and made wet. Interestingly, the water was dark purple, althought the yarn is black. But this does not matter. The fabric opened up and the texture is nice. I put it to dry. Finally, it came out that the sweater had stretched about 10 cm in the length or even more. I have already ripped the bottom of the torso and now have to shorten the sleeves.
 
 
 
Ilmselt on asi selles, et see on sokilõng. Nt Raasiku lõng või üldse puhas villane, ka Shetlandi villane ei veni. Seda sokilõnga võiks millegagi kombineerida, nt peenikese mohääriga.
Probably, it happened because this is sockyarn. For instance, Raasiku factory yarn or pure wool in general, including Shetland wool, does not stretch. Combination of this sock yarn with something else, for instance, thin mohair, would be an option.

Kommentaare ei ole: