kolmapäev, 6. august 2014

Vana lugu/An old story

Huvitav, et eelmisel aastal umbes samal ajal oli mul sarnane juhtum. Kavandasin kraega kudumit, pärast selgus, et kaelaava on päris kena, polegi kraed vaja. Kirjutasin sellest siin.
It is interesting that last year at approximately the same time I had a similar story. I was planning a sweater with a tube collar and it became clear that the neck opening looked quite nice and a collar was not needed. I wrote here about it.
Eile olin Mezgimo zonas ja küsisin Sonatalt, kas kraed on vaja, sest mul on kahtlus. Ta arvas samuti, et kaelus on kena, pole kraed vaja. Pealegi on linane kudum mõeldud suveks ja krae võib häirida (kui ilm on selline, nagu praegu, siis tõepoolest). Nii et top on valmis ja kuivab.
Yesterday I was at Mezgimo zona and ask Sonata's opinion whether I should knit a collar because I had doubts. She held the same opinion that it is not needed, as the neck opening looks fine. What's more, a linen knit is meant for summer and a collar can be disturbing (indeed, if the weather is like it is now). So the top is finished and drying.

2 kommentaari:

Mia ütles ...

Näyttää hyvältä! Minäkin olen jo helmassa.

Anna ütles ...

Mia, kiitos!