reede, 7. märts 2014

Pärlkude ja kahekordne pärlkude: natuke teooriat/Moss stitch and double moss stitch: some theory

Olen juba hulk aega mõelnud, miks mõni lõng ei talu pärlkude, kuid talub kahekordset pärlkude. See, et mõnele lõngale ei sobi mingi reljeefne kude, on teada. Kui lõng on tugeva keeruga, nagu paljud meriinod, siis sobivad mõlemad. See sviiter on meriinost ja muster on pärlkude.
I've been thinking for a while why some yarns don't like moss stitch but double moss stitch is looking fine. It is well known that some yarns don't tolerate any textured patterns. If a yarn has a strong twist, like many merinos do, then both kinds of moss stitch are suitable. This sweater is from merino and the pattern is moss stitch.
Eesti  jämedamad villased (nt Aade lõng 8/3) on kahekordseks pärlkoes päris head. Need pole meriinod, lõng pole "ümmargune", on isegi pisut kohev, kude ei ole väga tekstuurne, kuid siiski nähtav. Ilmselt on nii: kui vaheldus on väga tihe, siis nimetatud omadustega lõng ei näita seda. Kahekordne pärlkude ei ole aga nii tiheda vaheldusega. Praegu koon 2 lõngast (mohääri-polüamiid + peenvillane) ja tundub, et väike kohevus ei sega. Võib-olla pole iga silmus väga nähtav, aga üldmulje on selline, et pind on ebaühtlane.
Thicker Estonian yarns (like Aade lõng 8/3) are quite good for double moss stitch. These are not merino yarns and are not "rounded" but even somewhat fluffy; the fabric is not very textured but the pattern is visible yet. Probably this is how it goes: if alternation of different stitches is frequent, then yarns with the mentioned qualities do not show this. However, double moss stitch does not have such a frequent alternation. Now I am working with two yarns held together (mohair-polyamide blend + laceweight wool) and it appears that a little bit of fluffyness  does not interfere. Perhaps every stitch is not very visible but there is a general impression that the fabric is slightly textured.
 

Kommentaare ei ole: