reede, 23. juuni 2017

Lõnga jätkus/The yarn was sufficient

Eelmises postituses arutlesin, et kas lõnga jätkub. Jätkus küll!
In the previous post I expressed some doubts whether I have enough yarn. It was enough!
Tegin märjaks, pingutasin kergelt. Siis tundus, et kude oli tihkemaks muutunud. Aga kui oli ära kuivanud, nägin, et vastupidi, kude oli avanenud ja vastu valgust vaadates tundub üsna läbipaistev (võite näha naabrimaja jooni).
I made it wet and slightly blocked. Then it appeared that the fabric had tightened. After the top had dried, I noticed that it was the opposite, the fabric had opened up and looking against the light it seems quite transparent (you can distinguish the features of the neighbour's house).
 
 
Lähen nüüd Saksamaale. Seal olevat üsna palav, nii et linane topp kulub ära. Mul on plaan kududa linane sviiter (või kombineerin linast mõne muu lõngaga), aga seda teen hiljem. Kuna olen reisil, ei pruugi tihti kirjutada. Saksamaal on teatavasti alati saadaval kudumisajakirjad ja mustrivihikud, nii et hiljem kirjutan nendest, kui saan midagi huvitavat.
I am going to Gemany now. Supposedely, it is quite hot where I am going, so a linen top is quite useful. I intend to make a linen sweater (or to combine linen with another yarn) but this will happen later. As I am travelling, I may be not posting regularly. As you may know, in Germany knitting magazines and stitch pattern collections are easily available and I will write about them later if I will have managed to get something interesting.

Kommentaare ei ole: