esmaspäev, 29. juuni 2015

Kordustest/On repetition

Ühelt poolt ei taha ennast korrata, tahaks areneda. Samas on kordamine mingil määral vältimatu. Et sviiter oleks sviiter, peaksid tal olema teatud tunnused: reeglina ei ole see eest lahtine (muidu oleks kardigan, hõlmikjakk jms), tavaliselt on ka varrukad (muidu oleks vest). Kui koome raglaani, siis vaatamata võimalikele variatsioonidele on kõigil raglaanidel põhiolemus sama (ja nõnda on kõigi põhikonstruktsioonidega). Mustritega on selline lugu, et on mõned lemmikud, aga kui lõng või konstruktsioon on teistsugune või on koguni rätik ja, ütleme, mitte seelik, siis on see kordamine suhteliselt tinglikus mõttes. Mõnikord on aga mõningane kordamine sunnitud.
On one hand you don't want to repeat yourself, you want to grow. On the other hand some kind of repetition is inevitable. In order for a pullover to count as a pullover, it must have certain features: as a rule, it is not open at the front (otherwise it would be a cardigan, a wrap jacket etc); usually it has sleeves (otherwise it is a vest). If we knit a raglan, then all possible variations notwithsdanding, all raglans have essentially the same features (and this is true about all basic constructions). As for stitch patterns, some are favourits but if yarn or construction is differen or, say, you are not making a shawl but a skirt, then this is a relatively minor matter to count as a repetition. But sometimes you have no other way but to repeat yourself to a certain degree.
Sellest topist kirjutasin umbes aasta tagasi siin. Ravelrys kudusime koos sakilise mustriga kimonotoppe.
Approximately a year ago I wrote about this top here. On Ravelry we knitted together kimono tops with a zigzag pattern.
Milles on asi? Esiteks muster meeldib mulle tõesti. Teiseks aga "süüdi" on lõng Primula (Lana Gatto), 50 g/158 m, 67 % puuvill, 33 % viskoos. Tahtsin proovida üht uut konstruktsiooni. Ma parem ei alusta juttu suvelõngade värvidest, kõik tuttavad naeravad juba, teavad, et mul on probleem. Igatahes on õige värv üsna tumesinine. Värvi pärast võtsin, koostis on ka hea, aga lõng on suhteliselt libe ja lõheneb kergesti, uut konstruktsiooni pole hea proovida. Selgus, et on mustrite suhtes kapriisne. Kõige paremini sobivad labase parempidise koe põhised mustrid. Vaatasin, et tihedus on umbkaudu sama, nagu musta topi puhul (too lõng, Cotton Stretch, on väga hea, soovitan). Siis hakkasingi kuduma sama mustriga, kuigi teatud väikeste modifikatsioonidega.
What happend? First of all, I really like this stitch pattern. Second, the yarn Primula (Lana Gatto), 50 g/158 m, 67 % cotton, 33 % rayon is "guilty". I wanted to try out a new construction. I will better not start talking about colour choice of summer yarns, all my friends will laugh, everyone knows that I have a problem. Anyway, the colour is very dark blue. The colour was decisive and the fiber composition is fine, too, but the yarn is relatively slippery and splits easily, not a good way to try a new construction. It became clear that it is moody as far as stitch patterns are concerned. The best are patterns based on stockinette. I noticed that the gauge is almost the same as that of the black top (the yarn I used for that one, Cotton Stretch, is excellent, I highly recommend it). Then I started working in the same pattern, albeit with minor modifications.
Topp pole veel päris kuiv. Täna on suvine ilm, loodetavasti saab nüüd suvekudumeid kanda.
The top is not completely dry yet. Today is a sunny weather and I hope one can wear summer knits now.

Kommentaare ei ole: