esmaspäev, 28. jaanuar 2013

Jälle lõngade võrdlus/Comparing yarns again

Küsimus kerkis seoses ühe õpetuse testkudumisega. Jutt on sellest sviitrist.
The question popped up in connection with testing of a pattern of mine. It is about this sweater.
Teatavasti on Aade Lõng 8/2 täisvillane, 100 g/400 m. Selle järgi otsustades võiks arvata, et paljud sokilõngad sobiks ka. Kuid mõni testija vaatas langa jämedust, võttis midagi taolist ja ei saanud õiget kudumistihedust kätte. Milles viga?
As you may know, Aade Lõng 8/2, 100 % wool, 100 g/400 m. Based on that, you could think that quite a lot of sock yarns will do the job. However, some testers took a yarn in a similar weight and did not get the right gauge. What is wrong?
Sinine lõng on Superwash BFL Sock Yarn (RebelYarn), 100 g/400 m, täisvillane. Lilla on Aade Lõng 8/2, samuti täisvillane ja sama kaaluga. Kindlasti loeb kiud (nt võrrelge sama jämedusega mohääri ja villast lõnga), aga mitte ainult. Antud juhul on näha, et Aade Lõng on õhulisem, ei ole nii ühtlane ja mitte nii tugeva keeruga. Järelikult, tuleb vaadata pisut jämedamat lõnga, aga kindlasti mitte väga tugeva keeruga. Üks testkudujatest on avastanud, et sobib Dropsi Baby Alpaca Silk (50 g/167 m). Veel üks kandidaat on Yorkshire Tweed (Rowan), 25 g/110 m. Vaatame, kas see testija saab õige kudumistiheduse, aga üldiselt tundub lõngavalik õige (mitte väga tihke, õhuline).
The blue yarn is Superwash BFL Sock Yarn (RebelYarn), 100 g/400 m, pure wool. The purple one is Aade Lõng 8/2, also pure wool and of the same weight. Of course, fiber matters (compare mohair and wool of the same weight) but not only this. Here you can see that Aade Lõng is more airy, not so even and not so tightly twisted. Therefor, one should look for a slightly thicker yarn and certainly with a relatively weak twist. One of my test-kniters has established that Baby Alpaca Silk by Drops suits well (50 g/167 m). Yet another candidate is Yorkshire Tweed by Rowan, 25 g/110 m. We shall see whether the right gauge can be achieved with it but in general I think the yarn choice is right (not very densely twisted, airy).

Kommentaare ei ole: