Reede, 2. jaanuar 2015

Patentkoe seiklused/Adventures of the patent stitch

Teatavasti patentkude venib. Nagu selgus, venib pikkusesse üsna palju. Loogiline, et poolpatent ei veni nii palju, nagu täispatent. Aga oleneb muidugi ka lõngast. Seda arutasime täna Suviga. Näiteks täisvillase karedama lõnga puhul on silmused üksteisest rohkem kinni. Selle sviitriga ei juhtunud mitte midagi. Siin on aga sile sokilõng (Dropsi Fabel).
As it is known, patent stitch fabric tends to stretch. As it has become clear, it stretches quite a lot in the length. It is logical that half-patent does not stretch as much as full patent does. But it all depends on the yarn. Today we discussed it with Suvi. For instance, if you have a somewhat coarse wool, then stitches stick more together. Nothing happened to this sweater. But here I have a smooth sock yarn (Fabel by Drops).
Pärast niisutamist on sviiter veninud pikkusesse 15-20 cm. Laius on korras. Alumisel pildil on marker seal, kus peaks olema sviitri äär. Esialgu mõtlesin, et pikem sviiter pole paha, aga siiski ei jäänud sellega rahule. Kavatsen pisut harutada.
After moistening and drying the sweater stretched in the length by 15-20 cm. The width is all right. In the bottom picture you see the marker that shows where the sweater should end. At first I thought that a longer sweater is not bad but after some thinking  I decided I don't quite like it. I intend to rip a little bit.
Peaks veel proovima mohääriga ja vaatama, kuidas lõng käitub. Arvan, et selles suhtes on mohäär rohkem villase moodi.
It would be useful to try out mohair and to see how it behaves. I think in this respect mohair would be more like wool.

4 kommentaari:

Unknown ütles ...

Jaa, väga õpetlik. Anna, kunagi küsisin sinult linase kudumi kokkutõmbamise-venimise kohta ja sa ütlesid, et kipub venima. tõepoolest, sain sama kogemuse osaliseks - palmikukampsun venis ikka tublisti, 6-7 cm pikemaks kui tarvis.
Ene

Anna ütles ...

Ene, eks ta ole, õpime kogu aeg. Nüüd on korras. Selles ongi ülevalt alla kudumise eelis. Sest lõppude lõpuks paljus sõltub kandja figuurist, stiilist, sellest, millega kudum kantakse jms. Ja mite ükski õpetus ei saa niisugust proportsiooni igaks elujuhtumiks õigesti ette kirjutada:). Kas tegid palmikukamsuni linasest? Mis linane see oli? Peenike linane ei taha kampsuneid, kujutan ette, et see oli mõni jämedam.

Unknown ütles ...

Jaa, jämedamast, Katia täislinane, umbes 150 m 50 g ja üsna lõdva keeruga.
aga kampsun pole pärispalmik, jätab sellise mulje. Kui on huvi vaadata, siis Käsitöös kevad 2014 lk 44. Aga kudusin ülevalt alla ja pikkuses saingi hõlpsalt parajaks. Ene

Anna ütles ...

Ene, tean, mis lõngast räägid. Ülevalt alla ühes tükis kudumine annab ikka üsna palju tegutsemisvabadust, seda küll.