Laupäev, 22. oktoober 2016

Teistmoodi/In a different manner

Kudusin ja kudusin ja siis äkki nägin, et äär, kus teen kahandusi, on liiga pinges. Tekib suur vahe ääre ja võrgulise koepinna tiheduse vahel. Isegi kui teha lisa õhksilmus ja pärast jooksma lasta, ei aita see suurt midagi. Koepind hakkab mullitama. Tegelikult on näha pildil, mida näitasin paar päeva varem.
I was knitting away and suddenly realized that the edge where decreases are placed is too tense. There is a great difference in tension between the edge and the mesh body of the shawl. Even if I do an additional yarnover that is slipped later, it does not help a lot. The fabric is bubbling. Actually, you can see it in the picture I showed a couple of days earlier.
Mida teha? Lõng on suhteliselt jäme. Kui lõng ei taha niisugust konstruktsiooni, siis tuleb otsida, mida ta tahab. Alustasin uuesti. On tuttav võrgumuster, aga pisut teistsugune, kui varem.
What should I do? The yarn is relatively thick. If the yarn does not like this construction, it is necessary to look for something it likes. I started all over again. It is a familiar mesh pattern but slightly different from what I have used so far.
 
 
Praegu paistab, et on korras.
Now it looks fine.

Kommentaare ei ole: