kolmapäev, 23. detsember 2015

Üks õpetus ja jälle sama lugu/A pattern and the same story again

Viimase salli õpetus on Ravelrys, just pühade üllatuseks. Oleks huvitav näha, kui keegi kooks teisest lõngast.
The pattern for the recent scarf is on Ravelry, just a little surprise for the holidays. It would be nice if someone knits from a different yarn.
Mul on tundmatut puuvillast lõnga ennemuistsest ajast. Mõtlesin, et teen salli sama mustriga. Aga alustasin keskelt (näete abilõnga), sest lõnga kogust on raske hinnata. Saab kududa mõlemas suunas ja näha, mis toimub. Kui on vaja, hangin juurde muud musta lõnga. Kui on faktuuri erinevus, võib olla isegi põnev, värv jääb samaks ja soovitav oleks sama tihedus. Vaatame, kuidas asi edasi kujuneb.
I have got some unknown cotton from time immemorial. I decided to make a scarf with the same stitch pattern. But  I've started from the middle (you see the waste yarn), because it is difficult to estimate the quantity of the yarn. I will knit in both directions and see what happens. If needed, I will get some other black yarn. If there is a differene in fiber and texture, it can even be nice; the colour will be the same and a similar gauge as well. We shall see how it goes.

2 kommentaari:

Jolande ütles ...

Thanks for the free pattern, Anna! Happy holidays!

Anna ütles ...

Jolande, thank you very much! Have wonderful holidays!