Esmaspäev, 19. detsember 2016

Tublite kudujate sviitreid/Some sweaters by fine knitters

Facebookis koome ripsiga poolpatentkoes sviitreid minu retsepti järgi. Kolmel kudujal on valmis ja pildid on ka olemas. Esimene on Kaja, lõngad on Angora 2 ja Mirco (see on Midara peenvillane).
On Facebook we are knitting sweater in garter and half-patent stitch according to my pattern recipe. Three knitters have completed and there are pictures, too. The first one is by Kaja, her yarns are Angora 2 and Micro (another laceweight wool by Midara).
Selle sviitri tegi valmis Maarja. Lõng on Aade Lõng 8/1 ja DLY7 (puuvillane). Kõlab nagu ootamatu kombinatsioon, aga alati tasub järgi proovida. Viimases tunnis nägin poolikut sviitrit ja koepind oli kena. Viimistletud ja pestud sviiter on kindlasti veel ilusam.
This sweater was knitted by Maarja. The yarns are Aade Lõng 8/1 and DLY7 (cotton). It sounds as a slightly unexpected combination but it is always worth trying and finding out. In our last class I saw the sweater still on the needles and the fabric was nice. Of course, after finishing and washing the sweater is even more pretty.
Kolmas on Leili oma. Modellil on kaelas ka tuttav rätik (poolpatentkoes, Ravelrys oli sügisel kooskudumine). Sviitri lõngad on bambus (ei tea, kelle toodang) ja Haapsalu (Midara peenvillane).
The thrid one is by Leili.  The model is also wearing a familiar shawl (in half-patent sitch; there was a KAL on Ravelry this Autumn). The sweater yarns are bamboo (don't know the manufacturer) and Haapsalu (laceweight wool by Midara).
Siit järeldus: kombineerida ja kartmatult järele proovida
The conclusion is: to combine and to try without fear.

Kommentaare ei ole: